איך אנשים פריווילגים מתמודדים עם אי-הנעימות של הפריווילגיה?

ביחסי כוח לא שוויוניים שמאפיינים את רוב החברות יש שני צדדים: הפריווילגי והמוחלש. הפריווילגיה נתפסת פעמים רבות כמשהו שפשוט קיים בחוויית חברי וחברות הקבוצה החזקה, משהו בלתי נראה, שנתפס כמובן מאליו על ידי מי שמחזיק בו. בפועל, פריווילגיה מתגלה כדבר שמצריך אחזקה מתמדת. למה? כי השייכות לקבוצה החזקה מסמנת כמה דברים: לא כל הדברים שאנחנו מחזיקים בהם רווחנו ביושר וסביר להניח שההצלחה שלנו התאפשרה בגלל הדיכוי של קבוצות אחרות. ואלה מחשבות שמערערות על הדימוי העצמי החיובי, פוגעות בתאבון ומדירות שינה אם נשקע בהן.
חברי וחברות הקבוצות הפריווילגיות יבחרו באחת משלוש אסטרטגיות כדי להתמודד עם האי נוחות שמתעוררת לנוכח הפריווילגיה: הכחשה, ריחוק והתפרקות.
ולפני שנגיע אליהן, חשוב להבהיר… לא מדובר בניסיון לעורר חמלה בצד הפריווילגי, אלא במידע שיעזור לכולנו לבחון את התגובה של עצמנו לנוכח הגילוי שכל אחת ואחד יכול/ה למצוא את עצמו/ה בעמדה פריווילגית. מה תעשו כשתגלו את זה ומה תגובה מסוג זה מקדמת? בואו נראה…
הכחשה – כשמה היא ביטול של טענות לעצם קיומה של פריווילגיה. מדוע להכחיש? כי ההכרה בפריווילגיה מערערת על ההישגים של הפרט (לימודים, קריירה וכו'). התוצאה: התנגדות למדיניות שמקדמת שוויון ואף טענות לפגיעה בצד הפריווילגי (עכשיו לא יקחו אותי לעבודה כי אני גבר/יהודייה/ השלם את החסר?)
ריחוק – אסטרטגייה זו מכירה בקיומה של פריווילגיה אבל מאפשרת למי שמפעיל/ה אותה להגיד "אבל אני לא כזה/כזאת". הריחוק עוזר להתמודד גם עם הערעור על ההישגים של הפרט וגם עם הפגיעה בצד המוחלש. אחד הביטויים הנפוצים – עיוורון צבעים (colorblindness) כלפי עצמי והאחרים, כי אם אתעלם מהזהות הפריווילגית היא תפסיק לאיים עליי. התוצאה: הימנעות מפעולה שמקדמת שוויון והוגנות.
התפרקות מפריווילגיה – אסטרטגיה מסוג זה נועדה לטפל בבעיית הפגיעה במוחלש. למה הפגיעה במוחלש חשובה? היא מייצרת תדמית שלילית לקבוצה הפריווילגית בעיניי עצמה וגם גורמת לה לחשוב שהאחרים רואים אותה כפוגעת. מכאן הרצון לטפל במצב הקיים על ידי עידוד צעדי מדיניות שמקדמים הוגנות ושוויון. מה שנקרא – לא אלטרואיסטי, אבל לא נורא.
מה עוזר לאנשים בעלי פריווילגיה לתמוך בפירוקה? היעדר האיום על הערך העצמי – שייכות לקבוצה פריווילגית לכשעצמה לא מבטיחה הצלחה בחיים, אבל היעדרה פוגעת ביכולת של האנשים המוכשרים להגיע להישגים דומים.

 

Deny, Distance, or Dismantle: How White Americans manage a privileged identity

By Eric D. Knowles, Brian S. Lowery, Rosalind M. Chow, Miguel M. Unzueta

לקריאת המאמר המלא