כיצד להיות מעסיק ידידותי למשפחה ולאפשר איזון בין בית-משפחה?

מה זה אומר להיות מעסיק ידידותי למשפחה או מעסיק שמציע איזון בית-עבודה?

בדרך כלל הארגונים מתמקדים בזכויות הורות – חופשת לידה משותפת לגברים ונשים, שעות עבודה גמישות להורים טריים כו'. כלומר המיקוד הוא בהריון ולידה ולא בהליכי הפוריות שזוגות רבים עוברים בדרך להריון ובמקרים רבים הליכים אלה עולים הרבה לא רק במונחים הכספיים, אלא גם במונחי הקריירה והזדמנויות הקידום.

נתחיל מתיאור המצב, כי מדובר בנושא שלא זוכה לשיח ציבורי רב:

1. הגיל בו זוגות מביאים את הילד הראשון לעולם הולך ועולה. פוריות היא פונקציה של גיל ולכן זוגות רבים חווים קשיים בכניסה להריון ונדרשים לעבור טיפולי פוריות.
2. בעיית פוריות מוגדרת כמחלה כרונית – ויש להתייחס אליה ככזו.
3. בעיות פוריות לא שווה בעיית נשים, כ-35% מבעיות הפוריות בזוגות מצריכים מגבר לעבור טיפולי פוריות.
4. טיפולי פוריות עצמם מצריכים גמישות רבה – הבדיקות, זמני הטיפול עשויים להשתנות במהרה, וכמובן לעתים קרובות נדרש זמן התאוששות לאחר הטיפול.
5. מדובר בנושא מושתק, לכן עובדים ועובדות שעוברים את הטיפול עלולים לא לדבר על הקושי שהם/ן חווים במקום העבודה ומכאן שהדרג הניהולי לא יוכל לפרש ולהעריך נכון את המצב של העובד/ת מבחינת התפוקות, הזמינות, הגמישות, הרצון להתקדם.

מה, אם כך, יכול המעסיק לעשות כדי לכלול את טיפולי הפוריות במדיניות איזון בית-עבודה?

1. לשיים ולדברר את הסוגייה

אתגרי פוריות הם חלק נורמלי ממעגל החיים של העובדים והעובדות, אל תפחדו להשתמש המונחים "טיפולי פוריות", "הפלה", "אתגרי פוריות". יצירת שיח בנושא במרחב הארגוני מסייע לעובדים ועובדות להרגיש שייכים ונראים ומגביר את הסיכויים לשיתוף העובדים והעובדות במסע שלהם.

2. מדיניות מותאמת

כיוון שמדובר במחלה כרונית, צריך לשים לב כי מדיניות ארגונית לוקחת בחשבון את המחלה ומאפשרת ללוקים/ות בה לקחת יותר ימי מחלה לטובת הטיפולים וההתאוששות מהם, לנהל ימי עבודה גמישים או קצרים יותר.

3. הכשירו את הדרג הניהולי

התחילו מהסברה על המחלה עצמה והטיפולים, ומכאן עברו לשיח על פתרונות ניהוליים אפשריים, כמו שעות עבודה גמישות, האצלת משימות וניהול מרחוק (מסתבר שזה טוב לא רק בקורונה).

4. הציעו גמישות בניהול קריירה

תקופת טיפולי פוריות יכולה להיות מאתגרת ומטלטלת עבור זוגות רבים, לכן תכנון קריירה מותאם לנסיבות החיים יעזרו לשמר עובדים ועובדות איכותיים תוך שימוש מירבי ביכולות וכישורים שלהם.

 

Employers, It’s Time to Talk About Infertility

By Serena G. Sohrab and Nada Basir

לקריאת המאמר המלא